Nowości w bibliotece2021-06-08T14:30:41+00:00

Nowe książki w bibliotece

 

 

Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy

Henryk Sienkiewicz

 

Kierując się sentencją patrona naszej szkoły– mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy, chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa do wypożyczania książek, a tym samym oświetlenia Państwa mieszkań w te ciemne zimowe wieczory.

Zachęcamy do wizyty w naszej bibliotece i wybrania najodpowiedniejszych dla Państwa książek. W ramach zachęty przedstawiamy kilka nowych pozycji, które zakupiliśmy do naszej biblioteki.

 

Grzegorz Kasdepke – Bodzio i Pulpet oraz Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet

Świetna propozycja dla najmłodszych czytelników. Książki opowiadają o przygodach małego Bodzia i  jego najlepszego przyjaciela – Pulpeta. Nasi bohaterowie wspólnie przezywają różne przygody. Zarówno te bliskie małemu czytelnikowi, jak sprzątanie świata, czy opieka nad klasowymi roślinkami, jak i te bardziej abstrakcyjne – organizacja meczu Ziemian z Obcymi oraz loty w kapsule kosmicznej. Chłopcy są fanami kosmosu i wszędzie szukają Obcych – za kosmitę uznają paprotkę, kanapkę z pasztetem, a nawet panią Troć, ich nauczycielkę.

Przy tej lekturze świetnie się będą bawić nie tylko dzieci, dorośli także uśmieją się do łez.

 

 

 

Agnieszka Suchowierska, Miasto ze złotym sercem

Głównym bohaterem książki wydanej przez nasze regionalne wydawnictwo jest… miasto Białystok. Białystok jako miasto wielu kultur, religii i narodowości. Miejsce z bogata i złożoną historią, którą naprawdę warto poznać.

To opowieść, która nie tylko pokazuje przeszłość, ale przede wszystkim  uczy jak żyć w teraźniejszości. Książka Agnieszki Suchowierskiej w ciekawy sposób pokazuje dzieje naszego miasta, to jak się rozwijało przez wieki do czasów współczesnych, ale przede wszystkim uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

 

Anna Herbich, Dziewczyny z Wołynia

Autorka Dziewczyn z Powstania, Dziewczyn z Syberii i Dziewczyn z Solidarności tym razem sięga po trudny temat, jakim jest rzeź wołyńska, która miała miejsce 1943 r. na terenach dzisiejszej Ukrainy. Jej bohaterkami są kobiety, które przeżyły i opowiadają swoje losy. Poznajemy więc bardzo osobiste, pełne bólu opowieści.

To pozycja trudna, ciężka, porażająca, ale jednocześnie bardzo wartościowa poprzez autentyczne bohaterki, które przetrwały makabryczne ludobójstwo, a teraz dały świadectwo o swoim życiu, o ukraińskim ludobójstwie, o ogromie polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej – pisze o niej Szymon Nowak.

 

 

Zofia Nałkowska, Medaliony

Medaliony to książka z pewnością bardzo znana książka, chociażby ze względu na fakt, że od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych.

Polecamy ją jednak nie tylko przyszłym maturzystom, lecz wszystkim, którzy chcą poznać, bądź przypomnieć sobie opowieści o jednej z najczarniejszych kart naszej historii – II wojny światowej.

Książka Nałkowskiej stanowi jedno z najwcześniejszych świadectw faszystowskiego ludobójstwa. Pisana w 1945 roku, a więc tuż po odzyskaniu niepodległości, opiera się w dużej mierze na relacjach osób ocalałych z rzezi ofiar, na wizjach lokalnych i zeznaniach świadków zbrodni.

Lista nie kończy się na tych tytułach – zapraszamy, by resztę odkryć już na półkach w naszej bibliotece.

Zapraszamy do wypożyczania!