Biblioteka2019-09-10T13:06:10+00:00
Biblioteka Centrum Kształcenia Ustawicznego znajduje się w budynku przy ulicy Ciepłej 32 i umiejscowiona jest na pierwszym piętrze w sali numer 10. Biblioteka jest miejscem, w którym mogą Państwo przejrzeć aktualną prasę, poczytać książki, skorzystać z Internetu, napisać pracę semestralną, ale także po prostu posiedzieć, podyskutować czy odpocząć. Zapewniamy wygodne krzesło, stolik, ciepłe pomieszczenie i dużo słońca. Jeśli pogoda nie dopisuje, to nauczyciele – bibliotekarze nadrabiają uśmiechem. W skład biblioteki wchodzą: – czytelnia, – wypożyczalnia, – Multimedialne Centrum Informacji. Biblioteka zajmuje się udostępnianiem zbiorów wszystkim słuchaczom i odbiorcom pozaszkolnych form kształcenia Centrum, pracownikom, a także uczestnikom zajęć organizowanych przez Białostocką Akademię Rodziny.
 
Ze względu na różnorodnego odbiorcę gromadzimy książki, czasopisma, prasę i multimedia z wielu dziedzin. W swoich zasobach mamy obecnie ponad 6 tysięcy pozycji, do których zaliczamy książki, podręczniki i materiały audiowizualne, tzn. płyty CD i DVD. W swych zbiorach posiadamy: – szeroki wybór literatury pięknej przeznaczonej dla dorosłego czytelnika, – książeczki dla najmłodszych, – lektury szkolne, – podręczniki szkolne, – podręczniki do kształcenia zawodowego, – literaturę popularnonaukową, – słowniki i encyklopedie, – atlasy geograficzne i historyczne, – literaturę regionalną, – książki dotyczące życia w rodzinie, relacji małżeńskich, wychowywania dzieci i stosunków międzyludzkich, – literaturę i filmy instruktażowe z zakresu kształcenia zawodowego, – ekranizacje lektur szkolnych, – filmy edukacyjne, – aktualną prasę i czasopisma.
 
W skład zbiorów czytelni wchodzą prasa i czasopisma, które udostępniane są przez nauczycieli – bibliotekarzy wyłącznie w pomieszczeniu biblioteki. W bieżącym roku prenumerujemy: – „Gazetę Wyborczą” ze wszystkimi dodatkami, m.in.. „Dużym formatem” i „Wysokimi Obcasami”, – „Głos nauczycielski”, – „Bibliotekę w szkole”, – „Wszystko dla szkoły”, – „Cogito”, – „Wiedzę i życie”, – „Nową Fantastykę”, – „Przedsiębiorcę rolnego”, – „Nasz dom i ogród – flora”, – „Gardeners’ World”, – „Poligrafikę”, – „Digital Cemerę”. Posiadamy także archiwalne numery „Głosu nauczycielskiego”, „Biblioteki w szkole”, „Cogito”, „Poligrafiki”, „Digital Camery” oraz „Flory” z ostatnich pięciu lat. Posiadamy więc tytuły z różnych dziedzin Pozostałe zbiory udostępniane są w wypożyczalni metodą wolnego dostępu, co oznacza, że można je przeglądać, czytać fragmenty, przebierać, wybrzydzać, marudzić i wypożyczać na zewnątrz. Zbiory wypożyczalni udostępniane są na okres jednego miesiąca po wypisaniu rewersu. Jednorazowo wypożyczamy trzy książki dla jednej osoby.
 
W Multimedialnym Centrum Informacji oferujemy dla Państwa dwa stanowiska komputerowe z   dostępem do Internetu oraz drukarką. Na komputerach zainstalowane są podstawowe programy tekstowe i graficzne, a także czytnik plików pdf. Mamy pełny pakiet Microsoft Office. Można więc pisać własne teksty, rysować, przerabiać zdjęcia, tworzyć prezentacje multimedialne czy arkusze kalkulacyjne. Dostępna jest także platforma Moodle, na której nauczyciele Centrum udostępniają materiały do zajęć. W obsłudze sprzętu komputerowego pomagają nauczyciele – bibliotekarze, niezależnie od Państwa stopnia zaawansowania w świecie informatycznym.