Linki do zbiorów cyfrowych2023-09-20T11:57:23+00:00

Wolne lektury (kliknij)

Jest to serwis, który z pewnością najbardziej przyda się słuchaczom Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Prowadzony jest przez Fundację Nowoczesna Polska i zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem książek w formie e-booków i audiobooków. W zbiorach Wolnych lektur znajduje się ponad pięć tysięcy pozycji, wśród których dużą reprezentację mają zatwierdzone przez MEN lektury szkolne. Większość utworów znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że można legalnie czytać, słuchać, pobierać, a także udostępniać książki innym użytkownikom.

Ze zbiorów można korzystać również przez aplikację mobilną.

Książki udostępniane są w następujących formatach:

e-booki – html, txt, pdf, epub, mobi, fb2;

audiobooki – mp3, OggVoorbis, DAISY (format dostosowany do osób niewidomych, słabowidzących oraz mających trudności z czytaniem).

 

Lektury.gov.pl (kliknij) 

Serwis Lektury.gov.pl to internetowa biblioteka zatwierdzonych przez MEN lektur szkolnych w formie e-booków i audiobooków. Zostały one podzielone na pięć kategorii zgodnie z programem nauczania obowiązującym w szkołach podstawowych i liceach. Książki udostępnione są za darmo w ramach domeny publicznej i wolnych licencji. Lektury można słuchać i czytać bezpośrednio w przeglądarce lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Serwis został zainicjowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Wikiźródła (kliknij)

Wikiźródła to wolna biblioteka tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzone są w niej utwory znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji. Na portalu znajduje się ponad 200 tysięcy tekstów ponad 2 tysięcy autorów, wśród których znajdziemy m.in. Lewisa Carrola, autora Alicji w Krainie Czarów, Aleksandra Fredrę, Kornela Makuszyńskiego, czy Williama Szekspira.

Warto wspomnieć, że Wikiźródła to projekt społeczny, więc każdy może się włączyć w poszerzanie jego zasobów.

 

Polona (kliknij)

Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej. Ze zbiorów może korzystać każdy, nie tylko posiadacze karty bibliotecznej w Bibliotece Narodowej. Dostęp do plików jest legalny i całkowicie darmowy. W Polonie można znaleźć książki, czasopisma, mapy i atlasy, druki ulotne, fotografie, grafiki i rysunki, rękopisy, pocztówki oraz nuty. Większość udostępnianych w Polonie obiektów pochodzi z domeny publicznej. Część obiektów chronionych prawem autorskim udostępniana jest wszystkim użytkownikom na podstawie licencji udzielonych Bibliotece, pozostałe dostępne są tylko na specjalnych terminalach dostępnych w czytelni Biblioteki Narodowej lub innych bibliotek na terenie Polski, które przystąpiły do projektu Academica.

Jest to największy serwis udostępniający cyfrowe zbiory w Polsce.

 

Federacja Bibliotek Cyfrowych (kliknij)

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. W serwisie znajdują się m.in.zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz e-biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W FBC znajduje się obecnie ponad 5 milionów obiektów o otwartym dostępnie, co oznacza, że można je legalnie i za darmo czytać, pobierać i udostępniać innym użytkownikom.

 

e-Publikacje Nauki Polskiej (kliknij)

e-Publikacje Nauki Polskiej to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z ośrodków naukowych z całej Polski i udostępnienie jej poprzez jedynie kilka kliknięć na platformie epnp.pl. Baza bogata jest zarówno w e-booki darmowe, jak i udostępnione za niewielką opłatą.

 

Podlaska Biblioteka Cyfrowa (kliknij)

Podlaska biblioteka cyfrowa to serwis, którego celem jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów powiązanych z naszym regionem, zarówno ze względu na miejsce wydania, jaki temat, którego dotyczą. Obecnie obejmuje ponad 50 tysięcy publikacji, wśród których znajdziemy m.in. Kolekcję Czesława Miłosza czy esperantiana.

 

Akademicka Platforma Czasopism (kliknij)

Serwis zajmuje się udostępnianiem czasopism naukowych. W jego zasobach znajdują się zarówno wydawnictwa polskie, jaki i angielskie. Łącznie jest ich się ponad sto, m.in. „Kwartalnik Historyczny”, „Sztuka i Kultura” oraz „Teologia i człowiek”. W celu ułatwienia wyszukiwania zbiorów czasopisma zostały podzielone na trzy kategorie: nauki humanistyczne, nauki matematyczno-przyrodnicze oraz nauki społeczno-ekonomiczne.

Dostęp do strony jest darmowy i nie wymaga logowania.