Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2022-04-23T12:40:16+00:0023 kwietnia, 2022|

Dzisiaj, 23 kwietnia, przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Końcówka kwietnia to również czas publikacji raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce. Badanie realizowane jest w ramach Planu Ewaluacji i Monitoringu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaledwie wczoraj światło dzienne ujrzały statystyki dotyczące 2021. Nie jest to pełny raport, na szczegółowe dane musimy jeszcze trochę poczekać. Niemniej jednak warto mu się przyjrzeć.

W zeszłym roku 38% respondentów przeczytało przynajmniej jedną książkę. Nie jest to dużo, ale należy zauważyć, że wynik jest bardzo zbliżony do statystyk sprzed pandemii Covid-19. Pokazuje to, że czytelnictwo w Polsce cały czas oscyluje na podobnym poziomie, nie spada.

Podobnie jak w poprzednich latach wygląda również zależność poziomu czytelnictwa od wieku, płci oraz wykształcenia i statutu społecznego. Statystycznie więcej czytają kobiety, ludzie młodzi, osoby wykształcone oraz te z lepszą sytuacją materialno-bytową.

Statystyki wypożyczeń w bibliotekach szkolnych i akademickich utrzymują się na poziomie sprzed pandemii. Zmniejszoną liczbę wypożyczeń zanotowano w bibliotekach publicznych. Nadal są one jednak ważnym źródłem dostępu do książek.

Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładniejszymi danymi, odsyłam na stronę Biblioteki Narodowej.

Przedstawione powyżej dane nie są bardzo pesymistyczne, ale również nie nastrajają zbyt pozytywnie. Czytelnictwo utrzymuje się na zbliżonym, lecz dość niskim poziomie. Szkoda – czytanie jest jedna z najbardziej rozwijających form spędzania wolnego czasu, więc warto robić to jak najczęściej.

Z okazji dzisiejszego święta zachęcam do korzystania z biblioteki i poprawiania statystyki czytelnictwa wśród Polaków.

Poniżej zamieszczam propozycje książek, które można wypożyczyć w naszej bibliotece. Książki zostały podzielone na cztery typy, które – zgodnie z poprzednim badaniem Biblioteki Narodowej – są jednymi z najpopularniejszych wśród polskich czytelników.

  • Literatura obyczajowa popularna, romanse:

Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński, Biuro M., Poznań: Wydawnictwo FILIA, 2018;

Nicholas Sparks, Ostatnia piosenka, Warszawa: Wydawnictwo Albatros, 2010.

  • Literatura kryminalna, sensacyjna, thriller:

Dan Brown, Zaginiony symbol, Warszawa – Katowice: Wydawnictwo Albatros – Wydawnictwo Sona Draga, 2009;

Stieg Larson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Warszawa: Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, 2008

  • Biografie, wspomnienia, historia XX w.:

Stanisław Grzesiuk, Boso ale w ostrogach, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2018;

Władysław Szpilman, Pianista, Kraków: Znak, 2018.

  • Fantastyka dla dorosłego czytelnika:

Jarosław Grzędowicz, Azyl, Lublin: Fabryka Słów, 2017;

Anna Kańtoch, Diabeł na wieży, Lublin: Fabryka Słów, 2005.