Piknik militarny

2021-12-14T10:28:27+00:0014 grudnia, 2021|

W dniu 08.12.2021 r.  z inicjatywy doradcy zawodowego współpracującego ze Szkołą Podstawową nr 15 w Białymstoku oraz w ramach współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białymstoku odbyła się wycieczka zawodoznawcza  ph. „PIKNIK MILITARNY”.

W pikniku wzięli udział uczniowie klas ósmych: VIII A, VIII B i VIII C pod opieką : pani Anny Rolak i Urszuli Harasimczuk oraz pana Artura Sakowicz i Michała Bitdorf. Piknik odbył się w  kompleksie koszarowym 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku – ul. Kawaleryjska 70 w Białymstoku.

                Uczniowie uczestniczyli w  pokazie sprzętu wojskowego i wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz w  spotkaniach z żołnierzami JW. Żołnierze przedstawili uczniom tematykę związaną z kwalifikacją wojskową oraz przybliżyli informacje na temat różnych form służby wojskowej.  Młodzież dowiedziała się, co należy zrobić, jeśli jest się zainteresowanym szkoleniem wojskowym i kto może być powołany do służby przygotowawczej. Ponadto żołnierze zwrócili uwagę na cechy osobowościowe, jakich oczekuje się od przyszłych kandydatów do służb mundurowych.

W kolejnej części pikniku młodzież  spotkała się z  uczniami szkół średnich z Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w Białymstoku. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z przedstawicielami szkół mundurowych, porozmawiać   o możliwościach kształcenia oraz wymaganych preferencjach do klas mundurowych, a także przyjrzeć się przygotowanym pokazom m.in. sztuk walki, pierwszej pomocy, ćwiczeniom strażackim.

Na pikniku nie zabrakło degustacji grochówki wojskowej, która bardzo smakowała uczniom.

Udział  w spotkaniu z pewnością przyczyni się w przyszłości do podjęcia przez młodzież właściwych decyzji edukacyjno- zawodowych.

 

Opracowanie: Anna Rolak- doradca zawodowy