„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”

2020-06-03T11:03:37+00:003 czerwca, 2020|

„Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”

 

30 czerwca 2020 r. ruszyła już XIX edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Patronami honorowymi akcji są Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a partnerem merytorycznym – Fundacja WWF Polska.  Celem przedsięwzięcia jest promowanie wspólnego czytania jako sposobu na wychowanie do życia w kulturze czytelnictwa,  pogłębianie więzi rodzinnych, a przede wszystkim wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego i intelektualnego u dzieci. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są zwierzęta.

 

Za pomocą akcji OTCD Fundacja co roku przypomina, że czytanie dzieciom jest świetnym sposobem na świadome wychowywanie oraz uczenie wartościowych postaw i zachowań, które służą zarówno jednostce, jak i społeczeństwu. W dobie epidemii koronawirusa, która wstrząsnęła światem nie tylko dorosłych, lecz także dzieci, szczególnie ważne jest, by zatroszczyć się o ich rozwój, uwrażliwić na świat i pomóc im zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość. W sieci pojawiają się liczne zdjęcia zwierząt, które wkroczyły na puste ulice naszych miast. To dobra okazja, by porozmawiać o ekologii, pokazać dzieciom świat flory i fauny oraz tego, jak wpływa na nie człowiek.

Z pomocą przychodzą wartościowe książki, których lektura staje się świetnym pretekstem do dyskusji z dzieckiem. Z okazji XIX OTCD polecamy wartościowe pozycje, które traktują o zwierzętach, a dodatkowo są dla Państwa łatwo dostępne – znajdują się w  bibliotece Centrum.

 

Z pasją o zwierzętach

 

Martyny Wojciechowskiej, podrożniczki, dziennikarki i pisarki, z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać, a jej seria podróżnicza Kobieta na krańcu świata dla wielu jest symbolem dobrego programu pokazującego inne kultury, obcą faunę i florę. Nie każdy jednak wie, że Wojciechowska w latach 2007-2017 była redaktorką naczelną polskiej edycji National Geographic oraz Discovery. W ramach tej współpracy powstały liczne książki, m.in. Zwierzaki świata i Dzieciaki świata. Dziś skupimy się na tej pierwszej (chociaż obie posiadamy w zbiorach naszej biblioteki).

Na książkę składa się pięć opowiadań – mrówkojada Carlito, orangutana Happy, białego szczura Balgira, słonia Fussi i hipopotama Jessici. W każdej historii to właśnie te zwierzaki wcielają się w rolę narratorów i opowiadają o swoim wyglądzie, ulubionych pokarmach, zwyczajach, a także miejscu, w którym żyją. Mówią także o swojej relacji z człowiekiem, a ta nie zawsze jest łatwa. Słoń przywołuje historię swojej matki, która została zabita przez kłusowników, łowców kości słoniowej. Orangutan zaś został złapany w celu nielegalnej sprzedaży. Wszystkie historie, chociaż nieraz trudne, napisane są z wyczuciem i smakiem, tak by nie przestraszyć dzieci, lecz pozwolić im zrozumieć skomplikowane relacje człowieka ze zwierzęciem oraz nauczyć empatii wobec braci mniejszych. Dodatkowo po każdym rozdziale podawane są zagadnienia do dyskusji z opiekunem, takie jak niewola zwierząt, niechęć wobec szczurów, czy… rozwód rodziców.

Całość okraszona jest pięknymi zdjęciami egzotycznych zwierząt, roślin, krajobrazów, a także ludzi z innych kultur. Dodatkowo książka pełna jest ciekawostek, które z pewnością zainteresują każde dziecko… Kto nie chciałby wiedzieć dlaczego słonie boją się myszy, owocu duriana nie można wnosić na pokład samolotu, a w Indiach szczury uważane są za symbol mądrości?

 

 

Poznajemy zawody związane ze zwierzętami

Mądra mysz to seria polecana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, to książeczki dedykowane dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat w zależności od ich możliwości i potrzeb rozwojowych. W jej ramach publikowany jest cykl Mam przyjaciela…, który opowiada o różnych zawodach w sposób przystępny i zrozumiały dla najmłodszych, ponieważ narratorem zawsze jest ich rówieśnik, który spotyka osobę wykonującą daną profesję i pokazującą jej specyfikę. Każde opowiadanie ma fabułę, nie jest więc nudnym wykładem na temat pracy, a sposobem na zobaczenie, co w praktyce robią dorośli. Dialogi są naturalne, a język zrozumiały i dostosowany do poziomu dziecka.

Cykl porusza również tematykę zawodów związanych ze zwierzętami – mówi o lekarzach weterynarii oraz opiekunce w zoo. Dziecko dowiaduje się na czym polega leczenie zwierząt, jak wygląda operacja psa oraz do czego służy USG. Dowiaduje się także dlaczego zwierzaki boją się wizyty u weterynarza. W książeczce o opiekunce w zoo opisane jest m.in. karmienie zwierząt, poruszony jest także problem szkodliwego dokarmiania przez odwiedzających.

Książeczki zawierają obrazki sprzętów wykorzystywanych przez przedstawicieli danego zawodu, co pozwala dzieciom na łatwiejsze zapamiętanie nowych słów.

 

Rezolutna Zuzia o zwierzętach

 

Zuzia… to kolejny cykl wydawany w ramach serii Mądra Mysz. Zuzia to rezolutna dziewczynka, która przeżywa różne przygody, poznaje nowych ludzi i uczy się świata, empatii i właściwego postępowania w różnych sytuacjach. Wraz z małą bohaterką uczy się mały czytelnik.

Ważnym tematem w życiu Zuzi są oczywiście zwierzęta – dziewczynka uczy się jeździć konno, odwiedza zoo, jedzie na wieś, a nawet dostaje małego kotka w opiekę. Podczas wizyty w gospodarstwie rolnym ogląda zwierzęta, poznaje ich zwyczaje, zbiera jajka, a nawet uczy się doić krowę. W zoo nie tylko ogląda egzotyczną faunę, lecz także uczestniczy w procesie karmienia, oczywiście pod opieką pracowników. Opowiadanie o ulubionym kucyku jest nie tylko przedstawieniem cech zwierzaka, lecz także okazją do nauczenia dziecka nowych słów, takich jak popręg, siodło, uzda czy kopytnik. To także historyjka o zazdrości – Zuzia nie chce się dzielić swoim ulubionym kucykiem z koleżanką i początkowo mocno się na nią złości. Opowiadanie o kotku pokazuje dzieciom jak wiele obowiązków wiąże się z posiadaniem domowego zwierzaka, który nie jest zabawką, lecz przede wszystkim żywą istotą ze swoimi potrzebami.

Wszystkie historyjki napisane są z pewną dozą humoru, tak by jak najmocniej zainteresować czytelnika.

 

Franklin chciałby mieć zwierzątko

Franklin to żółw, który znany jest przede wszystkim z bajek emitowanych w telewizji. Mało kto wie, że zielony bohater powstał już w latach osiemdziesiątych – jako protagonista książeczek dla dzieci, których ukazało się ponad sześćdziesiąt. Franklin cierpi na wszystkie lęki dzieciństwa, uczy się życia, często się boi, lecz zawsze ma wsparcie – rodziców, przyjaciół i nauczycieli. Opowiadania o Franklinie to historie o przyjaźni, rodzinie, odwadze i pokonywaniu słabości na różnych płaszczyznach życia małego dziecka.

W życiu Franklina pojawia się także motyw zwierzęcia domowego. Żółw bardzo pragnie mieć nie tylko pluszowego pieska Sapcia, lecz takiego prawdziwego, z którym mógłby się bawić. Na jego drodze do szczęścia stoją jednak niespodziewane przeszkody – rodzice, którzy obawiają się, że ich syn nie jest wystarczająco odpowiedzialny, koledzy, którzy namawiają go na różne ukochane przez nich zwierzątka oraz brak pieniędzy. Ta książeczka to przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności oraz umiejętności podejmowania trudnych decyzji.

 

Historyjki z całego świata z morałem

Historyjki o zwierzętach na dwie minutki to, jak wskazuje tytuł, zbiór dziesięciu króciutkich opowiadań, których głównymi bohaterami są zwierzęta. Są to opowiadania z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Afryki czy Indii.

Pokazane są tu egzotyczne zwierzęta oraz miejsce ich życia. W żartobliwy sposób przedstawione są ich cechy charakterystyczne. W opowiadaniu o samolubnym pawianie dowiadujemy się, że jego czerwony tyłek był karą za egoizm i obojętność na potrzeby innych i jest wieczną pamiątką po tym jak zwierzę wpadło w ogień. Paski zebry powstały zaś w wyniku ataku na samolubnego pawiana, podczas którego mała bohaterka wpadła w zwęglone gałązki. Jej działania podyktowane były chęcią pomocy innym zwierzętom, więc jej paski nie okazały się karą, a nagrodą – pomogły się chować w wysokiej trawie.

W książce pojawia się także znana z pewnością wszystkim rodzicom historia o zadufanym zającu i żółwiu, który wygrał z nim wyścig. Książeczka daje więc szansę, by zapoznać dzieci z opowiadaniami znanymi także starszym pokoleniom i zachować ciągłość kształtujących nas wyobrażeń kulturowych.

Historyjki o zwierzętach na dwie minutki są przede wszystkim zabawnymi opowiastkami o ludzkich cechach przedstawionych u bajkowych zwierzaków. To opowiadania z morałem o chciwości, strachu czy arogancji.

 

Basia marudzi w zoo

Seria o Basi cieszy się niesłabnącą popularnością wśród małych czytelników, także wśród odbiorców naszej biblioteki. Opowiada o małej dziewczynce, która nie zawsze jest grzeczna. Ma swoje humorki, ale nie da się jej nie lubić. Dzieci ją kochają i z przyjemnością poznają świat razem z bohaterką, uczą się nowych rzeczy, poznają zasady życia społecznego i dowiadują się, jak wytrzymać z młodszym rodzeństwem i rodzicami. Basia pomaga dzieciom znaleźć łatwe   odpowiedzi na trudne pytania. Książki są pełne humoru i wiele sytuacji potraktowane jest z przymrużeniem oka, tak by mały czytelnik mógł z łatwością oswajać świat.

Basia styka się również ze zwierzętami. Bardzo chciałaby jakieś mieć, jednak rodzice się nie zgadzają, ponieważ zwierzęta są głośne, biegają i brudzą. W wyjątkowo paskudny upalny dzień, gdy nic się jej nie podoba, Basia udaje się z tatą do zoo. Poznaje tam różne zwierzęta, ich zwyczaje oraz potrzeby żywieniowe. Jednak wciąż marudzi, że „głupie zwierzęta tylko chowają się i chowają”, nie rozumie, że im też upał szkodzi. Dopiero tata pomaga jej to zaakceptować i uszanować. Mężczyzna zgadza się też na zakup zwierzątka dla Basi pomimo wcześniejszej odmowy. Jak to możliwe? Zaciekawieni? Wasze dzieci też z pewnością chciałyby się dowiedzieć.

Humorystyczne opowiadania także w wersji audio

 

Opowiadania dla przedszkolaków to zbiór krótkich historyjek, które łączy wspólny bohater i jednocześnie narrator – Tomek. Pokazuje on świat, takim jakim widzi go kilkuletnie dziecko, jest więc świetnym towarzyszem dla małych czytelników. Chłopiec opowiada o swojej codzienności, czasie spędzonym w domu, w przedszkolu, z rodziną i rówieśnikami. Przedstawia swoje przygody w sposób bardzo humorystyczny. W jednym z opowiadań dowiaduje się, że konie noszą czerwone wstążeczki  jako oznakowanie, ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, które grozi każdemu, kto za bardzo się do niego zbliży i będzie je zaczepiał. Na tej podstawie Tomek stwierdza, że już wie, czemu Agata z przedszkola też takie nosi.

W życiu chłopca zwierzęta także odgrywają istotną rolę. W jednym z opowiadań chodzi do stajni, gdzie opiekuje się chorym koniem. W innym we śnie wybiera się na wyimaginowanym czarnym lwie do zoo. Król dżungli w towarzystwie naszego bohatera pomaga zwierzętom – m.in. daje wrotki żółwiowi, by szybciej się poruszał, czy rozdaje małpom banany. W innym opowiadaniu Tomek zaprzyjaźnia się z małą myszką kolegi i razem z innymi dziećmi w klasie szykują plan jak zdobyć dwadzieścia małych myszek po jednym dla każdego ucznia.

Do książki dołączona jest również płyta CD ze znakomitym audiobookiem nagranym przez Artura Barcisia. W razie zmęczenia rodzic może więc sięgnąć po pomoc innego czytającego, bez obaw, że książeczka będzie przeczytana zbyt szybko, czy z niedbałością. Pamiętajmy jednak, by towarzyszyć dziecku przy słuchaniu, w końcu ma to być czas dla rodziny.

Zwierzę to odpowiedzialność

 

Seria Zaopiekuj się mną angielskiej pisarki Holy Webb przeznaczona jest dla dzieci w wieku około 6-8 lat. To dłuższe historie, które wymagają od dziecka trochę większych kompetencji czytelniczych,  nie sprawdzą się więc u maluchów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by czytać również tym trochę starszym. Seria jest prawdziwym bestsellerem i jest uwielbiana przez dzieci na całym świecie.

Książeczki opowiadają o perypetiach różnych zwierzaków – przede wszystkim piesków i kotków. Pojawiają się jednak inne, mniej kojarzone z domowym pupilem – niedźwiadki, renifery czy wilki.  Tytus, smutny szczeniak to historia labradora, który czuł się odrzucony przez swoich opiekunów po tym, jak przygarnęli oni drugiego psa. W końcu uciekł z domu, by poszukać szczęścia w innym miejscu. Niedźwiadek polarny to dwie historie złączone w jedno postacią głównej bohaterki – Sary. Najpierw słucha ona opowiadania dziadka, który podczas pobytu u Inuitów zaopiekował się małym  misiem osieroconym i potrzebującym ludzkiej pomocy, by przeżyć. Później Sara śni o spotkaniu z niedźwiadkiem i wspólnym szukaniu jego mamy. Opowieść o zimowym kotku to historia Uli, która w wielkim ogrodzie starego wiktoriańskiego domu spotyka białego kotka o zielonych oczach i jego właścicielkę, dziewczynkę, która dawno, dawno temu mieszkała w tym miejscu.

Wszystkie książki z serii Zaopiekuj się mną skupiają się na motywie opieki nad zwierzęciem, pomocy braciom mniejszym, zabawie z pupilami i ogromnej odpowiedzialności za przygarnięte stworzenia. Są świetnym materiałem do dyskusji z dzieckiem, które pragnie przygarnąć zwierzątko i nie potrafi zrozumieć obaw rodziców. To ciepłe opowiadania z morałem, które z pewnością pomogą w wykształceniu empatii w dzieciach.