Relacja z podsumowania III edycji „Festiwalu białostockich szkół zawodowych” 2024

2024-03-12T14:16:47+00:0012 marca, 2024|

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Białegostoku, dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, dyrektora Białostockiego Centrum Edukacji wraz z doradcami zawodowymi Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego oraz dyrektorów białostockich szkół zawodowych w dniach 5-8 marca 2024 roku w stolicy województwa podlaskiego odbyła się III edycja „Festiwalu białostockich szkół zawodowych”.

Głównym celem Festiwalu było wsparcie młodzieży w świadomym wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej poprzez umożliwienie jej bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami szkół zawodowych oraz promocja kształcenia zawodowego w naszym mieście.  To innowacyjne działanie skierowane było do nauczycieli oraz tych uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy dalszą swoją przyszłość edukacyjną chcieliby związać z kształceniem zawodowym.

Festiwal po raz kolejny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Wzięło w nim udział łącznie 959 uczestników (uczniowie, nauczyciele, wychowawcy klas) z 24 białostockich szkół podstawowych i 12 szkół zawodowych.

W ramach „Festiwalu białostockich szkół zawodowych” odbyły się prezentacje oferty edukacyjnej szkół zawodowych oraz quizy i konkursy przygotowane przez szkoły zawodowe. Zorganizowane zostały także stoiska, na których uczniowie mogli wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z przedstawicielami szkół zawodowych.

Festiwal wzorem ubiegłego roku odbył się w szkołach zawodowych: dniach 5-6 marca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku, a w dniach 7-8 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Białymstoku. 

Za koordynację działań oraz współpracę ze szkołami podstawowymi  i zawodowymi odpowiedzialni byli doradcy zawodowi Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego Białostockiego Centrum Edukacji.

Entuzjastyczne reakcje uczestników Festiwalu sprawiły, że jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa wpiszę się w kalendarz przyszłorocznych działań Miasta Białegostoku na rzecz doradztwa zawodowego i wsparcia młodzieży w ich wyborach edukacyjno-zawodowych.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji III edycji „Festiwalu białostockich szkół zawodowych”.

 

Media o „Festiwalu białostockich szkół zawodowych”:

 

Szkoły o „Festiwalu białostockich szkół zawodowych”:

 

Opracowanie: Anna Rolak – doradca zawodowy LCDZ