Książka łączy rodzinę, czyli biblioteka poleca

2024-02-07T11:40:36+00:0020 stycznia, 2024|

W styczniowym artykule chciałabym zachęcić do wypożyczenia książki Pauliny Chmurskiej, znanej i docenianej autorki dla dzieci, która napisała takie utwory, jak 1, 2, 3… liczymy!, Emocje czy Czas na sen (wraz z Agnieszką Matz). Utwory te mają bardzo pozytywny odbiór nie tylko wśród najmłodszych, ale także rodziców i specjalistów od literatury dziecięcej.

Dziś proponuję Wam i Waszym dzieciom pozycję Mamusiu, chcę siusiu!, która jak tytuł wskazuje, dotyczy tematyki nauki samodzielnego sikania. Przez wydawcę reklamowana jest sloganem „łatwy sposób na nauczenie malucha korzystania z nocnika i sedesu”. Książeczka ta jest zachwalana przez wielu rodziców i specjalistów jako mająca realny wpływ na proste i efektywne przejście przez proces odpieluchowania.

Jest ona kierowana do dzieci, które nie są jeszcze zaznajomione z pieluszką i sedesem, a potrzebują lekkiego i przyjemnego zapoznania z tym zagadnieniem. To także książka pomocna dla rodziców, którzy nie wiedzą jak wprowadzić temat korzystania z nocnika i sedesu w życie swoich pociech. Nie w każdym przypadku proces przyuczania do korzystania z nich przebiega łatwo. Statystyczny maluch w wieku około dwóch lat fizycznie jest już gotowy do wdrażania procesu odpieluchowania. Jego pęcherz oraz układ mięśniowo-nerwowy pozwalają już na kontrolowanie i wstrzymywanie procesu oddawania moczu. Dziecko może jednak nie być gotowe pod kątem poznawczym i emocjonalnym. Do oswojenia malucha świetnie posłuży omawiana dziś pozycja. To idealna pierwsza książeczka o nocnikowej tematyce. 

 

 

Paulina Chmurska, Mamusiu, chcę siusiu! Postępy malucha, Warszawa: Bookolika, 2021

Liczba stron: 16

Wiek: od urodzenia

Pragnę zaznaczyć, że książka musi być dostosowana do indywidualnych predyspozycji maluszka. Nie każde dziecko w tym samym wieku będzie jej potrzebować. Nie sprawdzi się również raczej u dzieci aktywnie wdrażanych już w proces odpieluchowania i mających z nim problem, jest to bowiem pozycja nastawiona na zapoznanie z tą kwestią. Ma zachęcać do korzystania z nocnika i sedesu, oswajać z nimi, a nie przeciwdziałać zaistniałym już zaawansowanym problemom pojawiającym się przy oduczaniu dziecka noszenia pieluch.

Książeczka Mamusiu, chcę siusiu! ma pomóc wejść maluchowi w kolejny etap rozwoju, uczyć się samodzielności na tym konkretnym polu. Poznawanie nowych rzeczy nie bezpośrednio a pośrednio poprzez kontakt z literaturą to świetny sposób na oswajanie z czymś nowym i nieznanym. Bez lęku i stresu związanego z odkrywaniem nowego może wyrobić w dziecku nawyk zgłaszania potrzeby skorzystania z nocnika. Dziecko ma szansę oswoić się z korzystaniem z nocnika, zanim zmiany będą aktywnie wdrażane do jego życia. Odpieluszkowanie to dla wielu dzieci trudny i czasochłonny proces, to także nowa sytuacja, nauka samokontroli, poznawanie swojego ciała i próby wsłuchiwania się w jego potrzeby. Chociaż nie jest to łatwe dla dziecka, jest to bardzo ważne, ponieważ może wpływać na postrzeganie samego siebie i własnego ciała na całe lata.

Mamusiu, chcę siusiu! to prosta, miła i przyjemna wierszowana historyjka opowiadająca o bezimiennych, niekonkretnych dzieciach, które poznają świat nocnika i sedesu. Co ważne, robią to naturalnie i bezproblemowo, dzięki czemu mały czytelnik nie jest od razu nastawiany do samodzielnego siusiania negatywnie, wręcz przeciwnie, w książeczce wszystko jest miłe przyjemne i pozytywne. Co ważne, w pojawiają się bezpośrednie zwroty do czytelnika, np.

Czas zawołać mały smyku,

kiedy czujesz, że chcesz siku

czy

Kiedy siku jest w nocniku,

wołaj mamę, wołaj tatę.

Ułatwiają one odbiór dzieciom, które nie mają jeszcze abstrakcyjnych procesów myślowych. Pojawiają się również wypowiedzi małych bohaterów, które uatrakcyjniają tekst i pozwalają na lepsze jego przyswojenie poprzez proces identyfikacji z dzieckiem podobnym do małego odbiorcy.

Książeczka Mamusiu, chcę siusiu! przeznaczona jest do wspólnego czytania z rodzicem, czy opiekunem. Maluch ma skupić się na treści, a nie na próbach samodzielnego odczytania książeczki, dlatego rola dorosłego w odbiorze tej lektury jest niezbędna. Dziecko, które będzie wchodzić w proces odpieluchowania będzie zbyt małe, by móc samodzielnie przeczytać ten tekst.

Książeczka sprawdza się jako wielokrotna lektura, a nauka rymowanych wersów na pamięć może być świetną rozrywką, dzięki której korzystanie z nocnika stanie się naturalną codziennością.

 

 

Pozytywny odbiór książeczki przez zdecydowaną większość maluchów wynika również z jej oprawy graficznej. Proste, przyjemne ilustracje w ciepłych kolorach budzą tylko pozytywne skojarzenia, a miłe twarze i obrazki rodem z przeciętnego polskiego domu sprawiają, że dziecko łatwiej zidentyfikuje się z przedstawioną sytuacją. Warto również dodać, że książeczka jest kartonowa, przez co znacznie trudniej ją zniszczyć, nawet przy wielokrotnym czytaniu.

 

Wszystkie umieszczone w tekście cytaty pochodzą z książki Pauliny Chmurskiej, Mamusiu, chcę siusiu! Postępy malucha, Warszawa: Bookolika, 2021.

Zdjęcia pochodzą z zasobów własnych biblioteki Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku Białostockiego Centrum Edukacji.