„Wolontariat daje MOC”

2022-12-10T09:02:31+00:0010 grudnia, 2022|

Ogólnopolska konferencja „Wolontariat daje MOC”

Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku 3 grudnia 2022 roku miało zaszczyt gościć wolontariuszy i ich opiekunów, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji „Wolontariat daje MOC”. Spotkanie rozpoczął Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku. Po jego wystąpieniu uczestnicy wysłuchali prelekcji Joanny Fabisiak, prezesa Fundacji „Świat na Tak” na temat „Wolontariat: bohaterstwo czy naiwniactwo”. Następnie wzięli udział w debacie „Wolontariat daje MOC – wolontariat szkołą odpowiedzialności” i uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Annę Klebus, Annę Rolak i Elżbietę Fidurę, doradców zawodowych Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego. Doradcy przeprowadzili następujące warsztaty:

  • „Moc Twojej osobowości w relacjach z innymi” – młodzież poznała typy temperamentu, przyjrzała się mocnym stronom własnej osobowości  i określiła jej wpływ na relacje z innymi. Podsumowaniem było wykonanie przez uczestników plakatów przedstawiających charakterystyczne cechy poszczególnych osobowości.
  • „Dodaj sobie siły – poczuj moc relaksacji” – szkolenie o relaksacji jako jednej z najprostszych, najbardziej skutecznych metod radzenia sobie ze stresem. Może stać się inspiracją do wzmocnienia siebie, rozwoju i wzbogacenia swojego świata. W trakcie warsztatu uczestnicy mieli możliwość poznać, przećwiczyć i odczuć działanie takich technik relaksacyjnych, jak: ćwiczenia oddechowe, elementy mindfulness oraz trening relaksacyjny Jacobsona.

Uczniowie podczas spotkań z doradcami zawodowymi mieli również okazję do bliższego poznania siebie nawzajem i wymiany doświadczeń. Ustawili się w formie mapy Polski z zaznaczonymi miejscowości, z których pochodzą. Dzięki zajęciom młodzież zobaczyła, jakie wartości ich łączą, a także rozmawiała o motywacji do pracy w wolontariacie i najtrudniejszych wyzwaniach. Jak się okazuje bliskie były im słowa, o których pisała i mówiła Matka Teresa z Kalkuty „nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi”, bo „dawać samego siebie to więcej, niż tylko dawać”.

Dziękujemy młodzieży za ich obecność na warsztatach i życzymy nieustającej satysfakcji, radości i poczucia spełnienia w podejmowanych przez nich działaniach.

 

Doradcy zawodowi LCDZ