Narodowe Czytanie 2019 w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

2021-10-28T13:05:41+00:0024 września, 2019|

 

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Polega na publicznym czytaniu literatury narodowej i jest okazją do dyskusji o literaturze, patriotyzmie i tradycjach. Wspólna lektura ma za zadanie jednoczyć Polaków.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania poświęcona jest polskim nowelom. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, wybrali osiem tekstów, m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Wszystkie utwory łączy „polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia” – pisze Prezydent w liście skierowanym do wszystkich Polaków.

W tym roku po raz pierwszy Centrum Kształcenia Ustawicznego również wzięło udział w akcji. Słuchacze III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Białymstoku zebrali się w jednej sali, by wspólnie czytać i analizować polską literaturę narodową. W ramach spotkania odczytano jeden tekst – Sachem Henryka Sienkiewicza, przyszłego patrona Centrum. Jest to utwór podnoszący wciąż aktualne kwestie niepodległości, patriotyzmu, tożsamości narodowej i tradycji. Sienkiewicz porusza kwestie, które nie uległy dezaktualizacji i wciąż poruszają czytelników. Podczas obchodów Narodowego Czytania słuchacze mieli okazje zapoznać się z nowelą i podyskutować o niej.