„Świat zawodów – planowanie przyszłości edukacyjno-zawodowej”

2019-02-21T09:09:32+00:0018 lutego, 2019|

 „Świat zawodów – planowanie przyszłości edukacyjno-zawodowej” – spotkania z zawodami  jako dobra praktyka współpracy szkół podstawowych ze szkołami ponadpodstawowymi

Szkoła branżowa, technikum, liceum – co wybrać? To pytanie coraz częściej zadaje sobie wielu uczniów klas VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum. Młodzież stara się przeanalizować argumenty za i przeciw, żeby właściwie zadbać o swoją przyszłość. Jedni myślą o liceum, inni o szkołach zawodowych. Pamiętając, że dobry zawód daje duże szanse zaistnienia na rynku pracy doradcy zawodowi, starają się przybliżyć informacje o kształceniu zawodowym poprzez zajęcia adresowane do szkół podstawowych, których ideą jest „dotknąć zawodu”. Organizując  spotkania z zawodami na terenie szkół kształcących zawodowo pokazują zawody i specyfikę ich nauczania.

W dn. 14.01.2019 Anna Rolak doradca zawodowy LCDZ w ramach współpracy ze SP nr 15 w Białymstoku i ZST  w Białymstoku zorganizowała spotkanie z zawodami z branży drzewnej, mechanicznej, kolejowej i gastronomicznej. W trakcie spotkania uczniowie klas VIII podstawówki przygotowali własne, drewniane piórniki i ozdobili je według własnego pomysłu, używając specjalnej wypalarki do drewna, ponadto poznali tajniki przygotowania zdrowych przekąsek i sałatek oraz przyjrzeli się pracy silnika samochodowego. Uczniowie ZST oprowadzili uczniów po szkole, pokazali pracownie zawodowe, opowiedzieli o tym, jak wyglądają praktyki zawodowe, staże u pracodawców oraz doświadczenia związane z wyjazdami zagranicznymi w ramach realizowanych w szkole projektów UE.

Prezentowana forma współpracy szkół podstawowych i ponadpodstawowych umożliwia uczniom lepsze poznanie zawodów, zwiększa ich świadomość wyboru i wiedzę o zawodach, których naukę chcieliby podjąć w przyszłości.  Mamy nadzieję, że dobra praktyka doradców zawodowych LCDZ będzie również inspiracją dla tych, którzy tak jak my, wspierają uczniów w kształtowaniu ich ścieżek edukacyjno-zawodowych.

Opracowanie:

Anna Rolak