Strona korzysta z plików cookies. Możesz okreœślić warunki przechowywania plików cookies w swojej przeglądarce. Zamknij
Szkoly Projekty UE Kursy Doradztwo Pracownia badań
Start arrow Kronika arrow Wrzesień 2014
 
 

Kształcenie zawodowe w Białymstoku

Biuletyn Informacji Publicznej

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła

Wrzesień 2014 Email

W 75 rocznicę napaści niemieckiej z 1 września 1939 roku, o godzinie 12:00 w naszym mieście rozbrzmiały syreny, które upamiętniły krwawe walki w obronie naszego kraju. O 4:45 tego dnia, Szlezwik Holsztyn oddał pierwsze strzały w stronę Westerplatte, co dało zarazem znak do boju. Następnie 17 września tego samego roku od wschodu wdarła się wroga Polsce i Polakom Armia Radziecka. Hitler i Stalin doprowadzili do rozdarcia naszego kraju na dwie części, porównywalnego do czwartego rozbioru Polski.

Przy pomniku Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku w samo południe obyły się uroczystości ku czci wszystkich tych, którzy w imię Boga walczyli o wolną, suwerenną i niepodległą ojczyznę. W uroczystości udział wzięli: władze naszego miasta z prezydentem Białegostoku – Tadeuszem Truskolaskim na czele, przedstawiciele ambasady białoruskiej i maltańskiej, 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Harcerze Hufca Białystok, kombatanci, przedstawiciele naszych szkół wraz ze sztandarami oraz mieszkańcy naszego miasta. Nie zabrakło również nas – słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

W rytm odegranego przez orkiestrę Hymnu wojskowego wciągnięto flagę polską. Następnie kapelani Wojska Polskiego odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji poległych żołnierzy, którzy oddali życie ku chwale naszej ojczyzny. Poza przemówieniami okolicznościowymi, odśpiewano Apel Poległych, oddano salwy honorowe oraz złożono kwiaty i wieńce upamiętniające ofiary krwawych walki II wojny światowej.

Justyna Jackowska – Kielczyk
Anna Pogorzelska


  


Dnia 2 września 2014 r. w Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015. Na uroczystości przybyły władze miasta: Prezydent Miasta Białegostoku – Pan Tadeusz Truskolaski, Zastępca Prezydenta Miasta – Pan Adam Poliński, Podlaski Kurator Oświaty – Pan Jerzy Kiszkiel, Dyrektor Departamentu Edukacji – Pan Wojciech Janowicz, przedstawiciele Rady Miejskiej oraz dyrektorzy i uczniowie białostockich szkół.
Tradycją uroczystości nowego roku szkolnego było wręczenie przez Prezydenta Miasta Białegostoku i jego zastępcę orderów „Diligentiae”.
Orderem pilności zostali uhonorowani uczniowie oraz ich nauczyciele. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku reprezentowały: słuchaczka III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych – Pani Małgorzata Kochańska oraz nauczycielka – Pani Anna Pogorzelska.
Historia orderu sięga czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowkiego, który w 1786 roku uznał stosownym uhonorować najpilniejszych i najzdolniejszych uczniów szkół Komisji Edukacji Narodowej. Traf chciał, iż podczas uroczystości świętowania 20-lecia koronacji króla i pobytu w Białymstoku, Stanisław August Poniatowski nakazał władzom szkół przedstawić mu najpilniejszych uczniów, którym wręczył odznaczenie „Diligentiae”.
 
Anna Pogorzelska
  


12 września 2014 roku po raz czternasty ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestnicy Marszu przeszli spod Pomnika Katyńskiego, ul. Świętojańską, Mickiewicza i Piastowską, do  Kościoła pw. Ducha Świętego.

W uroczystościach uczestniczyli najważniejsi przedstawiciele władz podlaskich, Sybiracy, duchowni Kościołów Katolickiego i Prawosławnego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, harcerze, reprezentanci białostockich szkół. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku reprezentowali słuchacze III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych: Justyna Jackowska, Bartłomiej Budnicki i Dariusz Sieńkowski.

Na uroczystości nie zabrakło odśpiewania hymnu państwowego i błogosławieństwa udzielonego przez metropolitę białostockiego. Uwieńczeniem obchodów była Msza Święta w kościele pw. Ducha Świętego, modlitwa ekumeniczna, odśpiewanie Apelu Poległych, a następnie złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Sybiraka.
 
Anna Pogorzelska


 

SPOTKANIE PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO
Z BIAŁOSTOCKĄ AKADEMIĄ RODZINY

19 września 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z członkami Białostockiej Akademii Rodziny, która działa przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślił, że polityka prorodzinna to wyzwanie nie tylko dla państwa, ale dla każdego obywatela. Bronisław Komorowski zauważył, że w ostatnich latach zaangażowanie w odciążenie rodzin było ogromne. Dzięki temu zwiększyła się dostępność przedszkoli i żłobków, zaproponowano różne formy wsparcia dla rodziców, jak urlopy rodzicielskie, powstała też Karta Dużej Rodziny, która rodzinom wielodzietnym oferuje różne ulgi.

Prezydent zaznaczył jednak, że państwo powinno wspierać rodzinę, nie wyręczać ją czy zdejmować z niej odpowiedzialność. Białostocka Akademia Rodziny jest zaś przykładem instytucji, która pomaga rodzinom. Oferta BAR-u to szkolenia, wykłady, warsztaty i spotkania, które są skierowane do: rodziców, dzieci, małżonków, dziadków.

Należy dodać, że Białostocka Akademia Rodziny została w tym roku nagrodzona w konkursie pary prezydenckiej "Dobry Klimat Dla Rodziny" za tworzenie warunków sprzyjających dobremu funkcjonowaniu rodziny. Akademia powstała w ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Siedziba Białostockiej Akademii Rodziny mieści się przy ulicy Sokólskiej 1 w Białymstoku.

Gratulujemy Białostockiej Akademii Rodziny wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów.

Ewa Chociej


 
 
Top!
Top!