Strona korzysta z plików cookies. Możesz okreœślić warunki przechowywania plików cookies w swojej przeglądarce. Zamknij
Szkoly Projekty UE Kursy Doradztwo Pracownia badań
Start arrow Kronika arrow Grudzień 2015
 
 

Kształcenie zawodowe w Białymstoku

Biuletyn Informacji Publicznej

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła

Grudzień 2015 Email

Image

W dniu 3 grudnia 2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu „Moja pasja początkiem drogi do kariery”. Do konkursu zostało zgłosiło się 14 uczestników.

Komisja Konkursowa pracowała w następującym składzie:

Przewodnicząca – Teresa Chrostowska, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku,

Członek – Ewa Piotrowska - Lipska – wizytator w Kuratorium Oświaty w Białymstoku,

Członek – Małgorzata Mikuła – pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Białymstoku,

Członek – Agnieszka Budnik – doradca zawodowy Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Uczestnicy VII edycji Konkursu w bardzo interesujący sposób przedstawili swoje pasje zawodowe. Komisja Konkursowa brała pod uwagę m.in.: oryginalność, kreatywność, sposób prezentowania siebie, swojej pasji, umiejętność występowania przed grupą.

Po naradzie ustalono listę Laureatów w dwóch kategoriach:

Kategoria - gimnazjum

I miejsceKarol  Depczyński, PG Nr 20 w Białymstoku   Lekarz czy weterynarz? - 39 punktów,  opiekun merytoryczny – Barbara Kardasiewicz

II  miejsce  Julia Dołkin, PG Nr 15 w Białymstoku   Gra na waltorni moją pasją, drogą do przyszłości -36 punktów,  opiekun merytoryczny – Maria Szmidt

III  miejsceAleksandra Czarkowska, PG Nr 16 w Białymstoku - W  małym ciele wielki duch – taka artystka i zuch – 35 punktów,  opiekun merytoryczny – Anna Ościłowska

Kategoria – szkoła ponadgimnazjalna

I miejsce – Paweł Kruk,  Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku     Światło, kamera, akcja -  39 punktów,  opiekun merytoryczny – Sylwia Raciborska

II  miejsce  Łukasz Nacewicz, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku  Moje hobby – informatyka - 37 punktów, opiekun merytoryczny – Anna Mroczkowska

III  miejscePatryk Mordasewicz,  Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku Ratownik wodny -  36 punktów, opiekun merytoryczny – Grażyna Łapina

Komisja postanowiła przyznać  wyróżnienia pozostałym uczestnikom:

Kategoria - gimnazjum:

- Angelika Tworkowska – PG Nr 20 w Białymstoku, Nauczyciel tańca, opiekun merytoryczny – Barbara Kardasiewicz

- Jakub Mikołajczyk – PG Nr 20 w Białymstoku, Żeglarz czy lotnik, opiekun merytoryczny – Barbara Kardasiewicz

- Mariusz Łoś – PG Nr 16 w Białymstoku, Ja i moje sportowo - motoryzacyjne zainteresowania, opiekun merytoryczny – Anna Ościłowska

- Justyna Lipska – PG Nr 15 w Białymstoku, Pomaganie zwierzętom to moja pasja, opiekun merytoryczny – Maria Szmidt

 

Kategoria  - szkoła ponadgimnazjlana:

- Patryk Perkowski – ZSZ Nr 2 w Białymstoku, Moto pasja, opiekun merytoryczny – Jolanta Leszczyńska

-Tomasz Szymanowski – ZSH-E w Białymstoku, Mówca motywacyjny, opiekun merytoryczny – Grażyna Łapina

- Paulina Sienkiel - ZSH-E w Białymstoku, Muzyka to moja pasja, opiekun merytoryczny – Grażyna Łapina

- Barbara Krawczuk - ZSZ Nr 2 w Białymstoku, Moja pasja- mój przyszły zawód, opiekun merytoryczny – Jolanta Leszczyńska

Bardzo serdeczne gratulujemy wszystkim zwycięzcom i osobom wyróżnionym. Szczególne podziękowania należą się opiekunom za trud włożony w przygotowanie swoich uczniów.

Rozdanie nagród Laureatom i osobom wyróżnionych odbędzie się w styczniu 2016 r.(o szczegółach zostaną Państwo poinformowani po przerwie świątecznej).

Zapraszamy do udziału w następnych konkursach organizowanych przez Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

 

 Zespół LCDZ

Opracowała: Agnieszka Budnik – doradca zawodowy

Zobacz galerię zdjęć

Image

Image

Image

Image

Image


Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, podejmuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, służące wspieraniu młodzieży białostockich szkół w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz budowaniu jej przyszłej kariery zawodowej.

W 2015 r. realizowaliśmy projekt pt. „Wyjazdy zawodoznawcze (wycieczki) do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku”. Celem projektu było wspieranie szkół w realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym z doradztwa zawodowego, a przede wszystkim poznanie przez uczniów gimnazjum branżowych zakładów pracy, funkcjonujących w środowisku lokalnym.

W miesiącach czerwiec – listopad 2015 roku zorganizowaliśmy 17 wycieczek zawodoznawczych do następujących zakładów pracy.

1.   ChM Sp. z o.o. - producent specjalistycznych implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, druk 3 D, Białostocki Park Naukowo-Technologicznego w Białymstoku  ul. Żurawia 71.

2.   ChM Sp. z o.o. - producent specjalistycznych implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, Lewickie 3B, 16-061 Juchnowiec Kościelny

3.   Polskie Radio Białystok, ul. Świerkowa 1, 15-328 Białystok,

4.   RYCAR Sp. z o.o. Sp. K - salon samochodowy, salon motocyklowy, wypożyczalnia samochodów, serwis, ul. Gen. F. Kleeberga 10, 15-691 Białystok

5.   Hotel Villa Tradycja,  ul. Włókiennicza 5, 15-464 Białystok

6.   SaMASZ - producent maszyn rolniczych,  ul. Trawiasta 15, Białystok

Wzięło w nich udział 252 uczniów i 35 opiekunów (nauczycieli, szkolnych koordynatorów doradztwa zawodowego).

W trakcie wycieczki do firmy ChM Sp. z o.o. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, uczniowie klas III gimnazjum mogli dowiedzieć się, na czym polega druk 3D, jak stworzyć model i z czego można drukować w tym formacie. Młodzież mogła obejrzeć eksponaty wydrukowane przez drukarkę 3D, m.in. serce, Katedrę Notre-Dame, implanty oczodołu i żuchwy. Następnie uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania obejmujące wiedzę przedstawioną na wcześniejszej prezentacji, dotyczącą druku 3D. Ostatnim etapem wycieczki była możliwość obejrzenia m.in. drukarek 3D, skanera 3D. Na koniec spotkania młodzież otrzymała drobne gadżety edukacyjne wydrukowane na drukarce 3D.

Podczas zwiedzania Polskiego Radia Białystok, stworzono okazję do wystąpienia na żywo uczniom Publicznego Gimnazjum nr 31, podczas audycji prowadzonej przez pana redaktora Wojciecha Kujałowicza. W firmie RYCAR młodzież poznała wady i zalety pracy w branży motoryzacyjnej. Natomiast w Hotelu Villa Tradycja uczniowie zapoznali się z pracą na stanowiskach hotelarz, recepcjonista, kelner, kucharz itp.

W firmie SaMASZ młodzież obejrzała halę produkcyjną, spotkała się z Prezesem Panem Antonim Stolarskim, poznała plan rozwoju firmy i możliwości zatrudnienia w przyszłości.

W wycieczkach uczestniczyli uczniowie Publicznych Gimnazjów Nr 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 15, 16, 18, 20, 30, 31, Gimnazjum w Kleosinie.

Dzięki inicjatywie miasta, młodzież zapoznała się ze specyfiką różnych miejsc pracy, omówione zostały czynności zawodowe na poszczególnych stanowiskach oraz zasady rekrutacji pracowników. Sporo czasu poświęcono kompetencjom poszukiwanym przez pracodawców. Najczęściej wymieniano: zorganizowanie, praca w zespole, lojalność w stosunku do współpracowników i pozytywne nastawienie do pracy. Mówiono, jak należy zaprezentować się na stażach i praktykach zawodowych, aby zostać zatrudnionym lub poleconym przez pracodawcę.

Z uwagi na duże zainteresowanie przedsięwzięciem, planujemy w następnym roku kontynuowanie organizacji wycieczek w ramach II edycji grantu.

Serdecznie dziękujemy pracodawcom za umożliwienie młodzieży wejścia na teren zakładu pracy i poznania specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach.

Dyrekcja Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
Zespół Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego w Białymstoku

Opracowanie: Beata Sańczyk, Agnieszka Budnik – doradcy zawodowi LCDZ

Zobacz galerię zdjęć

 

19 grudnia 2015 roku zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu „Moja wymarzona praca” zorganizowanego w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy”.

Uczestnicy konkursu wykonali prace w formie plastycznej, publicystycznej oraz poetyckiej.
Najlepsze prace zostały nagrodzone. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody podczas spotkania opłatkowego zorganizowanego przez słuchaczki  kierunku opiekunka dziecięca  oraz nauczycielki: panią Monikę Nowakowską i panią Marię Kazberuk.

Lista laureatek konkursu:
I miejsce - pani Katarzyna Mazurek,
II miejsce - pani Ilona Zakrzewska,
III miejsce - pani Agnieszka Żakiewicz,
wyróżnienie - pani Elżbieta Jarmołowicz i pani Bogumiła Gintowt.

Dziękujemy za udział w konkursie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych i zawodowych oraz pomyślności w życiu osobistym. Realizacja projektu „Efektywność zarządzania w firmie” odbywała się w ramach grantu dofinansowanego z budżetu Miasta Białystok. Głównym celem przedsięwzięcia było zdobycie wiedzy w zakresie zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Uczestnikami projektu byli uczniowie następujących szkół ponadgimnazjalnych Miasta Białegostoku:
Uczniowie techników zawodowych:
 • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 - 25 uczniów pod opieką pani Jolanty Leszczyńskiej
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących - 12 uczniów pod opieką pani Anny Mroczkowskiej
 • Zespół Szkół Technicznych -10 uczniów pod opieką pani Zyty Ewy Dapkun
 • Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych - 5 uczniów pod opieką pana Bogdana Rudzińskiego

 

 

Uczniowie liceów ogólnokształcących:

 • IV Liceum Ogólnokształcące - 10 uczniów pod opieką pani Alicji Krętowskiej
 • VI Liceum Ogólnokształcące - 9 uczniów pod opieką pana Michała Dąbrowskiego
 • VII Liceum Ogólnokształcące - 5 uczniów pod opieką pani Anny Łagutowskiej

 

 

Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2015 r. i zakończyła się w grudniu 2015 r. W zajęciach projektowych uczestniczyło 76 uczniów podzielonych na pięć grup warsztatowych. Każda z grup wzięła udział w cyklu zajęć:

 • warsztatach z zakresu przedsiębiorczości „Jak założyć firmę i skutecznie nią zarządzać?”;
 • zajęciach praktycznych w firmie symulacyjnej „NaTURa Podlasia spółka z o.o.” w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku;
 • spotkaniu z prezesami firm działających na rynku podlaskim na temat praktycznych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.


Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu uczniowie zapoznali się z zasadami zakładania działalności gospodarczej oraz sposobami zarządzania firmą i rozwiązywania problemów w trakcie jej funkcjonowania, kształcili umiejętności dokonywania rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em, zapoznali się z aspektami prawnymi w zakresie zakładania i funkcjonowania działalności gospodarczej, zaznajomili z obowiązkami przedsiębiorcy oraz zapoznali z formami prowadzenia działalności gospodarczej na wybranych przykładach, uzyskali wsparcie doradcze od osób osiągających sukcesy w prowadzeniu działalności gospodarczej:

 • pana Michała Charkiewicza – prezesa firmy ChM sp. z. o.o.;
 • pana Zdzisława Karwowskiego – prezesa firmy BIT S.A. oraz pani Jolanty Przekop, dyrektora biura zarządu firmy BIT S.A.,
 • pana Bogusława Kajetana Łąckiego – prezesa firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A.

 

Wszystkim prezesom firm, współpracującym szkołom, nauczycielom wspierającym realizację przedsięwzięcia oraz uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za owocną współpracę.

Koordynatorzy projektu z ramienia Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego:
Regina Miedziałowska - kierownik zespołu LCDZ
Anna Klebus – doradca zawodowy

Zobacz galerie zdjęć:

Spotkania z pracodawcami
Warsztaty "Jak założyć firmę i skutecznie nią zarządzać"
Zajęcia w firmie symulacyjnej „NaTURa Podlasia spółka z o.o.”
 
 
Top!
Top!