Strona korzysta z plików cookies. Możesz okreœślić warunki przechowywania plików cookies w swojej przeglądarce. Zamknij
Szkoly Projekty UE Kursy Doradztwo Pracownia badań
Start arrow Doradztwo zawodowe arrow Aktualności arrow "Wyjazdy zawodoznawcze (wycieczki) do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku"
 
 

Kształcenie zawodowe w Białymstoku

Biuletyn Informacji Publicznej

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła

"Wyjazdy zawodoznawcze (wycieczki) do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku" Email

Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku, podejmuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, służące wspieraniu młodzieży białostockich szkół w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz budowaniu jej przyszłej kariery zawodowej.

W 2015 r. realizowaliśmy projekt pt. „Wyjazdy zawodoznawcze (wycieczki) do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku”. Celem projektu było wspieranie szkół w realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym z doradztwa zawodowego, a przede wszystkim poznanie przez uczniów gimnazjum branżowych zakładów pracy, funkcjonujących w środowisku lokalnym.

W miesiącach czerwiec – listopad 2015 roku zorganizowaliśmy 17 wycieczek zawodoznawczych do następujących zakładów pracy.

1.   ChM Sp. z o.o. - producent specjalistycznych implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, druk 3 D, Białostocki Park Naukowo-Technologicznego w Białymstoku  ul. Żurawia 71.

2.   ChM Sp. z o.o. - producent specjalistycznych implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, Lewickie 3B, 16-061 Juchnowiec Kościelny

3.   Polskie Radio Białystok, ul. Świerkowa 1, 15-328 Białystok,

4.   RYCAR Sp. z o.o. Sp. K - salon samochodowy, salon motocyklowy, wypożyczalnia samochodów, serwis, ul. Gen. F. Kleeberga 10, 15-691 Białystok

5.   Hotel Villa Tradycja,  ul. Włókiennicza 5, 15-464 Białystok

6.   SaMASZ - producent maszyn rolniczych,  ul. Trawiasta 15, Białystok

Wzięło w nich udział 252 uczniów i 35 opiekunów (nauczycieli, szkolnych koordynatorów doradztwa zawodowego).

W trakcie wycieczki do firmy ChM Sp. z o.o. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, uczniowie klas III gimnazjum mogli dowiedzieć się, na czym polega druk 3D, jak stworzyć model i z czego można drukować w tym formacie. Młodzież mogła obejrzeć eksponaty wydrukowane przez drukarkę 3D, m.in. serce, Katedrę Notre-Dame, implanty oczodołu i żuchwy. Następnie uczniowie podzieleni na zespoły rozwiązywali zadania obejmujące wiedzę przedstawioną na wcześniejszej prezentacji, dotyczącą druku 3D. Ostatnim etapem wycieczki była możliwość obejrzenia m.in. drukarek 3D, skanera 3D. Na koniec spotkania młodzież otrzymała drobne gadżety edukacyjne wydrukowane na drukarce 3D.

Podczas zwiedzania Polskiego Radia Białystok, stworzono okazję do wystąpienia na żywo uczniom Publicznego Gimnazjum nr 31, podczas audycji prowadzonej przez pana redaktora Wojciecha Kujałowicza. W firmie RYCAR młodzież poznała wady i zalety pracy w branży motoryzacyjnej. Natomiast w Hotelu Villa Tradycja uczniowie zapoznali się z pracą na stanowiskach hotelarz, recepcjonista, kelner, kucharz itp.

W firmie SaMASZ młodzież obejrzała halę produkcyjną, spotkała się z Prezesem Panem Antonim Stolarskim, poznała plan rozwoju firmy i możliwości zatrudnienia w przyszłości.

W wycieczkach uczestniczyli uczniowie Publicznych Gimnazjów Nr 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 15, 16, 18, 20, 30, 31, Gimnazjum w Kleosinie.

Dzięki inicjatywie miasta, młodzież zapoznała się ze specyfiką różnych miejsc pracy, omówione zostały czynności zawodowe na poszczególnych stanowiskach oraz zasady rekrutacji pracowników. Sporo czasu poświęcono kompetencjom poszukiwanym przez pracodawców. Najczęściej wymieniano: zorganizowanie, praca w zespole, lojalność w stosunku do współpracowników i pozytywne nastawienie do pracy. Mówiono, jak należy zaprezentować się na stażach i praktykach zawodowych, aby zostać zatrudnionym lub poleconym przez pracodawcę.

Z uwagi na duże zainteresowanie przedsięwzięciem, planujemy w następnym roku kontynuowanie organizacji wycieczek w ramach II edycji grantu.

Serdecznie dziękujemy pracodawcom za umożliwienie młodzieży wejścia na teren zakładu pracy i poznania specyfiki pracy na poszczególnych stanowiskach.

 

Dyrekcja Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
Zespół Lokalnego Centrum Doradztwa Zawodowego w Białymstoku


Opracowanie: Beata Sańczyk, Agnieszka Budnik – doradcy zawodowi LCDZ

Zobacz galerię zdjęć

 
 
 
Top!
Top!