Literatura w czasie kwarantanny

2020-03-26T10:47:05+00:0026 marca, 2020|

Kwarantanna jest świetnym okresem na nadrobienie zaległości czytelniczych, zarówno w zakresie lektur szkolnych, podręczników, jak i literatury pięknej. Jeśli, nie zdążyli się Państwo zaopatrzyć we wszystkie interesujące książki w naszej bibliotece, nic straconego. Internet jest świetnym źródłem pozyskiwania książek. Nie trzeba ich kupować, można je pobierać i czytać do woli. Najważniejsze, by robić to legalnie i z poszanowaniem praw autorskich.

W cel ułatwienia państwu dostępu do literatury przedstawiamy najlepsze internetowe źródła książek.

 

Wolne lektury (https://wolnelektury.pl/)

Jest to serwis, który z pewnością najbardziej przyda się słuchaczom Szkoły Podstawowej dla Dorosłych oraz III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Jest to serwis prowadzony przez Fundację Nowoczesna Polska, który zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem książek w formie e-booków i audiobooków. W zbiorach Wolnych lektur znajduje się ponad pięć tysięcy pozycji, wśród których dużą reprezentację mają zatwierdzone przez MEN lektury szkolne. Większość utworów znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że można legalnie czytać, słuchać, pobierać, a także udostępniać książki innym użytkownikom.

Ze zbiorów można korzystać również przez aplikację mobilną.

 

Wikiźródła (https://pl.wikisource.org/)

Wikiźródła to wolna biblioteka tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzone są w niej teksty znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji. Na portalu udostępnione jest ponad 200 tysięcy tekstów 2158 autorów, wśród których znajdziemy m.in. Lewisa Carrola, autora Alicji w Krainie Czarów, Aleksandra Fredry, Kornela Makuszyńskiego, czy Williama Szekspira.

Warto wspomnieć, że Wikiźródła to projekt społeczny, więc każdy może się włączyć w poszerzanie jego zasobów.

POLONA (https://polona.pl/)

Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej. Ze zbiorów może korzystać każdy, nie tylko posiadacze karty bibliotecznej w Bibliotece Narodowej. Dostęp do plików jest legalny i całkowicie darmowy. W Polonie można znaleźć książki, czasopisma, mapy i atlasy, druki ulotne, fotografie, grafiki i rysunki, rękopisy, pocztówki oraz nuty. Większość udostępnianych w Polonie obiektów pochodzi z domeny publicznej. Część obiektów chronionych prawem autorskim udostępniana jest wszystkim użytkownikom na podstawie licencji udzielonych Bibliotece, pozostałe dostępne są tylko na specjalnych terminalach dostępnych w czytelni Biblioteki Narodowej lub innych bibliotek na terenie Polski, które przystąpiły do projektu Academica.

 

Federacja Bibliotek Cyfrowych (https://fbc.pionier.net.pl/)

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. W FBC znajduje się obecnie ponad 5 milionów obiektów o otwartym dostępnie, co oznacza, że można je legalnie i za darmo czytać, pobierać i udostępniać innym użytkownikom.

 

e-Publikacje Nauki Polskiej (https://epnp.pl/)

e-Publikacje Nauki Polskiej to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia naukowe oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z ośrodków naukowych z całej Polski i udostępnienie jej poprzez jedynie kilka kliknięć na platformie epnp.pl.  Baza bogata jest zarówno w e-booki darmowe, jak i udostępnione za niewielką opłatą.